KHL ќе добие нов шампион

KHL ќе добие нов шампион

March 12, 2019 0 By Admin

Најдобрата хокеарска лига во Европа ќе добие нов шампион, откако актуелниот првак, екипата на Барс Казањ доживеа голем дебакл на старнантот на плеј-офот од екипата на Омск. Актуелниот шампион, а воедно и најтрофеен клуб во оваа лига со 3 титули, не успеа да добие ниту еден натпревар во четврт-финалната конференциска серија против Омск. Во последниот, четврт натпревар беа испратени назад во Казањ со 6-0.

Четврт-финалните двојки сега ги сочинуваат

Екатеринбург- Уфа, Барис Астана- Омск на истокот и ЦСКА Москва- Динамо Москва, Санкт Петерсбург- Јарослав на западот.

Победник во серијата е онаа екипа која прва ќе стигне до четири победи.